Penitence at Draakon gallery in Tallinn/ “Meeleparandus” Draakoni galeriis

2010

Solo exhibition at Draakon gallery in Tallinn

Pressiteade

Elin Kard, pressirteade näitusele „Meeleparandus“ Draakoni galeriis, 15.12.2010-30.12.2010

Täna, 14.12.2010 kell 18.00 avab Sandra Jõgeva Draakoni galeriis isikunäituse „Meeleparandus“ ja näituse raames toimuva üritusteprogrammi.

Avatav näitus on Sandra Jõgeva sõnul koha- ja ajaspetsiifiline, lähtudes temaatikalt näituse toimumisest jõulude ja aastavahetuse vahelisel ajal ning Tallinna vanima kohviku „Maiasmokk“ vahetus naabruses. Samastudes jõulude ja ajaperioodile omistatavate märksõnadega – religioon, heategevus ning meeleparandus, teeb Jõgeva omalaadse kokkuvõtte senisest loomingust. Koondades näitusele enese kommentaarid erinevatele teemadele ja läbitud etappidele enda loomingus – huvi erinevate ususektide vastu ja seostamine feminismiga. Jõgeva ise nimetab läbitud etappe tagasivaadatuna mööda-pääsmatuteks ja äärmiselt vajalikeks. Kokkuvõttena läbitud feminismi diskursusest toimub näituse viimasel päeval, 30.12.2010 kell 12.00 kunstniku artist-talk kunstiteadlase Rebeka Põldsamiga.

Näituse teoste valmimisel on oluline osa nn „ilma rahata majandusel“, ehk heategevusel, kus kunstnik kasutas näituse ettevalmistamisel tuttavate abi nii esemete kui ka teenete näol ja kus teoste valmimisprotsess oli teenepõhine, rahaks transformeerumata. Jõgeva uued skulpturaalsed installatsioonid suhestuvad läbi kasutatavate materjalide galerii kõrval tegutseva kohvikuga „Maiasmokk“.

Näitusega kaasnev stand-up tragöödiate programm on kuraatori Sandra Jõgeva sõnul tingitud asjaolust, et olles sunnitud üürima näituse tarbeks galeriipinda, soovib ta seega ka üüritud galeriid täiel mahul näituse huvides ära kasutada. Programm koosneb peamiselt tekstipõhistest stand-up lühitragöödiatest, milles esinevad kujutava kunsti, filosoofia, akrobaatika ja tantsukunsti taustaga, valdavalt naissoost autorid: Mai Sööt, Tiina Sööt, Kaia Otstak, Laineli Parrest, Veronika Vallimäe, Kai Kaljo, Epp Kubu, Katri Möldre ja Hans-Gunther Lock. Esinejate nimekiri ei ole lõplik.

Näitus jääb avatuks kuni 30.12.2010.

Tänud: Eesti Kultuurkapital, Variant OÜ, Siidilabor, Krista Sokolova, Helis Külaots, Ene Jakobi, Aino Ingrid Sepp, Mai Sööt, Triinu Lille, Pirjo Ropponen, Liina Vedler, Heino Nurk, Meelis Süld, Anna-Stina Treumund, Damaso Reyes, Jaan Klõseiko, Tõnu Narro, Kaidi Tago-Tamm, Rene Reinumäe, Maigi Magnus, Meghan E Van Alstyne, Erik Alalooga, Tanel Saar, Liisa Past, Rebecca Strain, Ivo Särak.

Näituseid Draakoni galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Programm (täieneb):

Neljapäev, 16.12.
Kl 16.30
Tiina Sööt
“Armastusavaldus”
Kl 17.00
Laineli Parrest
“15 minutit unelmate mehega”

Reede, 17.12.
Kl 17.00
Mai Sööt
“Preili M`i naudingud ja kannatused”

Laupäev, 18.12.
Kl 15.00
Sandra Jõgeva
“Ühest Eesti sektist”
Kl 15.30
Kai Kaljo
“Kaalujälgimisest”
Kaia Otstak
“Anonüümne sektiliige”

Kolmapäev, 22.12.
Kl 17.00
10 x 10 meetrit (Epp Kubu & Hans Gunter Lock)
“4 x 10”

Neljapäev, 23.12.
Kl 14.00
Veronika Vallimäe
“Ma ei kujuta ette”

Kolmapäev, 29.12.
Katri Möldre
“Voices from Far Away”

Neljapäev, 30.12.
Kl 17.00
Sandra Jõgeva
Artist-talk Rebeka Põldsamiga”
Sandra Jõgeva (1976) on kunstnik ja kuraator, kes teeb pidevalt kaastöid ajakirjandusväljaannetele. Ta on saanud Eesti Kultuurkapitali Kujutava- ja Rakenduskunsti Sihtkapitali aastapreemia (2004) ja Betti Alveri kirjanduspreemia novellikogu „Draamapunkt“ eest (2009). Sandra Jõgeva on olnud kunstirühmituste „Avangard“ (2000-2006) ja „Pink Punk“ (2003-2006) asutajaliige ning esinenud kunstnikuna Eestis, Lätis, Leedus, Prantsusmaal, Saksamaal, Islandil, Uus-Meremaal ja Ameerikas. Sandra Jõgeva on saanud bakalaureusekraadi maali (2000) ning magistrikraadi interdistsiplinaarsete kunstide erialal (2002) Eesti Kunstiakadeemias.
Viimasel ajal on tema looming siirdunud skulptuuri ja installatsiooni alale, ta on loonud suuri želatiinist naisekujusid ning teisi objekte silikoonist, lateksist ja karamellist, eksperimenteerides erinevate mittetraditsiooniliste materjalidega. Tema kunsti on seostatud sootemaatikaga ning ta on kasutanud kogemust dominatrix´ina oma kunstis.

Sandra Jõgeva on üks kunstiruumi Kunstikonteiner koordinaatoritest Kultuuritehases Polymer, tegeledes pidevalt näituseprogrammi koostamise ja koordineerimise ning ürituste nagu Global Containeri sari ettevalmistamisega. Lisaks korraldab ta Kunstikonteineris jätkuvat kirjanduslike kohtumiste sarja “Üks hullem kui teine”.

Elin Kard

Posted Under

Penitence/ Meeleparandus
Penitence/ Meeleparandus
Penitence/ Meeleparandus
Penitence/ Meeleparandus
Penitence/ Meeleparandus
Penitence/ Meeleparandus
Installation on the window/ Installatsioon aknal
Installation on the window/ Installatsioon aknal
Installation on the window/ Installatsioon aknal
Temporary Materials and EternalDoubts/ Ajutised materjalid ja igavesed kahtlused
Temporary Materials and EternalDoubts/ Ajutised materjalid ja igavesed kahtlused
Penitence/ Meeleparandus
Artist talk / Avalik vestlus näituse lõpetamisel
An artist talk with Rebeka Põldsam/ Vestlus näitusel Rebeka Põldsamiga
Penitence/ Meeleparandus
Penitence/ Meeleparandus
Penitence/ Meeleparandus